Faydabul Blog

Faydabul.com Blog ile gayrimenkul, otomotiv, dekorasyon gibi bir çok kategoride bilgi ve tecrübe edinmek için bu blogu takip etmenizi öneririz.

2018'de Konut Sahibi Olmak İsteyenler!

2018'de Konut Sahibi Olmak İsteyenler!

2017 yılını tamamlamamıza az günler kala 2018 için planlar şimdiden yapılmaya başlandı. Her sene yeni bir  yıl için bir sürü hayaller ve umutlar biriktiriyoruz. Bu umutların içinde konut satın almak isteyen ailelerde var. Herkes kendine ait bir evinin olmasını ister elbette. İç dizaynını kendi zevkine göre tasarlamış, yaşam standartlarını yükseltmiş ve hayat kalitesini artırmayı kim istemez. Hani derler ya eskiler başımızı sokacak kadar olsa yeter diye. Aslında mutluluk başımızı soktuğumuz evimizin çatısını bile hayallerimize göre şekil verdikçe yuvamız daha da sıcak oluyor. Pembe panjuru yoksa şık bir mutfağı olsun ya da küçükse mutfağı geniş bir terası olsun. Yani insanlar yeni yılın hayallerinde yaşam alanlarını da şekillendiriyorlar. 2018 şans, başarı, kazanç ve güzel bir konut getirsin :)

Ferah bir ev herkesin hayali. Hayaller böyle olunca alıcılar  merakla 2018'deki konut fiyatlarındaki gelişmeleri bekliyor haliyle. Bizde sizin için araştırdık ve yeni yılla birlikte konut sahibi olmak isteyenler için konut fiyatları hakkında bilgi topladık. Markalı üreticiler konut fiyatlarına zam yapacaklarının sinyalini verirken, vatandaşta fiyatlarda düşüşlerin olması yönünde beklentilere sahip. Ama  ne yazık ki konut fiyatlarında 2018 ile birlikte bir yükseliş söz konusu olacak. İnşaat maliyetlerinde yaşanan yükseliş ve arsa fiyatlarının eskiye göre daha pahalı satılması konut fiyatlarında da artışa sebebiyet veriyor. Ülkemizde yaşanan ekonomik dalgalanmalar da diğer sektörlerde olduğu gibi emlak sektöründe de iniş çıkışlar yaşatıyor.

 

konut almak için doğru zaman mı

Konut Almak İçin Uygun Zaman Mı?

Toplu konut üreticileri yıl sonu hedeflerini tutturmak için pazarlama kampanyalarında konut sahibi olmak için zamanın ve fiyatlandırmaların uygun olduğunu dile getiriyorlar. Bunu da yaptıkları reklam çalışmalarında halka peşinatsız konut projeleri, düşük faizli konut kredisi ya da faizsiz konut kredi şeklinde kampanyalarla çeşitlendirilebiliyor. Bankaların bu tekliflerini değerlendirmek isteyenlerde kredi çekerek hayalini kurduğu ev için kolları sıvıyor. Konut satışlarında yapılan kampanyalar geçen yıllara göre konut satışlarında da artış sağlamıştır. Ama işin ayrıntısında konut sahibi olanlara yine konut satışı yapıldığı ayrıntısını da göz önünde bulundurmalısınız. Yani asgari ücretle geçinen bir aile sıfırdan bir ev sahibi olabilmek için bir hayli sabır etmesi gerekiyor. Konut satışlarındaki artışı konut satıp yeni bir konut satın alanlar oluşturuyor. Buda bize belli bir birikimin konut alış-satışlarında önemli rolünü hatırlatıyor.

emlak vergisinde 2018 güncellemesi

2018 Emlak Vergisi

Konut almayı halledince bir de servete dayalı olarak tahsil edilen emlak vergisi ile karşılaşıyoruz. 2018 ile birlikte emlak vergisine de elbette belli bir miktarda zam uygulaması da yapılacak. Bu uygulamada bulunduğunuz yerin büyükşehir olup olmamasına dikkat edilecek. Yani konutunuz büyükşehir olmayan ilçelerde ise binde 1, büyükşehir olan illerde ise binde 2 şeklinde uygulanacak. Emlak vergisi borcu olup olmadığını sorgulamak isteyenler ilgili belediyeler veya Gelir İdare Başkanlığının sunduğu İnternet Vergi Dairesi hizmeti işlemlerinden sorgulamasını gerçekleştirebilir. Ev almak ya da yeni bir yerde kiraya çıkmak istiyorsanız https://www.faydabul.com/emlak-bireysel adresinden  hayallerinize istediğiniz şekilde yön verebilirsiniz.