Faydabul Blog

Faydabul.com Blog ile gayrimenkul, otomotiv, dekorasyon gibi bir çok kategoride bilgi ve tecrübe edinmek için bu blogu takip etmenizi öneririz.

FAZLA EMLAK VERGİSİ ÖDEMEYİN!

FAZLA EMLAK VERGİSİ ÖDEMEYİN!

Avukat Berkay Nizamoğlu ''Bir çok vatandaş ve şirket farkında olmadan belediyelere fazla emlak vergisi ödemesi yapıyor'' diyerek bu konuda ilgili kişi ve kurumları uyardı.emlak vergisi  Avukat M. Berkay Nizamoğlu,  imar hukuku ve E-mülk üzerine önemli açıklamalarda bulundu. Nizamoğlu, "Birçok vatandaş ve şirketin farkında olmadan uzun yıllar belediyelere fazla emlak vergisi ödemesi yaptığını ve emlak vergisi ödemelerindeki fazlalıkların, bu konuda uzman hukukçu ve teknik bilgi sahibi olan kişilerce tespit edilebildiğini belirtti.

Fazla Ödenen Emlak Vergileri, 5 Yıl Geriye Dönük Olarak Alınabiliyor

Avukat M. Berkay Nizamoğlu, fazla ödenen emlak vergilerinin tespitinde hızlı davranmanın önem arz ettiğini vurguladı ve 213 sayılı Vergi Usul Kanunu gereği, söz konusu fazla ödemelerin ancak 5 yıl geriye dönük olarak talep edilebildiğini, diğer yıllara ait fazla ödemelerin ise zaman aşımına uğradığını söyledi. Ayrıca Av. M. Berkay Nizamoğlu fazlalığa ilişkin erken tespitin önemiyle ilgili olarak; "Uygulamada müvekkillerimiz bazen 10 yıl süreyle yüklü miktarda fazla emlak vergisi ödemiş olabiliyorlar, sonrasında bize geldiklerinde ve tespit yaptığımızda maalesef geriye dönük zaman aşımına uğramamış olan ancak son 5 yıllık kısmı tahsil edebiliyoruz" diye de ekledi.

Fazla Ödeme Nelerden Kaynaklanıyor?

Avukat Berkay Nizamoğlu, fazla yapılan ödemelerin sebebi olarak her gayrimenkulün kendi özelinde farklılık göstermesi ve dikkatli bir şekilde incelenmesi olduğunun altını çizdi. Söz konusu fazla ödemelerin; bazen teknik hesaplamalardaki yanlışlıklar ve bunun sonucunda emlak vergisi beyannamesinin hatalı verilmesi veya yanlış sokaktan rayiç alınması, bazen mevzuatlarda yapılan değişiklikler sebebiyle söz konusu olan muaflık ve kısıtlılık durumlarının bilinmemesi ve uygulanmaması, bazen de imar uygulamaları sonucunda gayrimenkullerin yüz ölçümlerinde kesinti oluşması veya imar planlarıyla fonksiyonlarının değişmesi gibi durumlar sonucunda gerçekleştiğini dile getirdi. Söz konusu fazlalıkların yalnızca, İstanbul gibi büyük metropollerdeki binalar, AVM'ler veya arsalarda değil, şehir merkezinden uzakta bulunan arsa, bina ve hatta araziler için de söz konusu olabildiğini belirtti.

 

metropoller emlak vergisi ile ilgili karışıklıklar daha sık görülebilir Yeni yılla birlikte zamlanan vergi fiyatlarına tepki olan vatandaş bu konuda da dikkatli davranmalı. Fazladan ödenen emlak vergisini hukuki yollarla geri almak mümkün olsa bile yine de bunlara gerek kalmayacak şekilde hareket edilmeli.